Také máte dům bez výtahu? Pomůžeme Vám s výběrem - část první

15. duben 2021

Kompletní a detailní průvodce výběrem výtahu

 

 

 

Milí zákazníci,

 

V minulém měsíci nám vyšel článek na odborném webu TZB-info.cz. Celý článek si můžete přečíst zde Kompletní průvodce výběrem výtahu.

Napsali o nás také v časopisech Architekt +, Top stavebné SK, Správca bytových domov SK a Praktický rádce pro SVJ.  

 

Také máte dům bez výtahu?
Vše, co potřebujete vědět při výběru nového výtahu - část prvníUrčitě se to stalo i Vám a je jedno kolik Vám je let. Jednoduše jste si malinko ublížili, zakopli, udělali více dětí, nebo trochu či více zestárli a cesta domů, pokud nebydlíte v přízemí, se stala malou křížovou cestou, a to nehovoříme o pejskařích, nebo o stěhování.


Možná v této době jste si řekli dost a začali hledat řešení, kdy se cesta domů stane příjemným zážitkem a stali se odborníkem na výtahy. Jenže záhy Vám došlo, že se „výtahářem“ tak jednoduše nestanete, protože všichni slibují všechno, a nakonec ve vašem okolí vypadají skoro všechny výtahy jako komaxitovaná konzerva (komaxit = práškový nátěr), ve které si požitek z cesty domů těžko představíte, i když se tam taky většinou dostanete.

V následujících řádcích se Vám pokusíme předat všechny potřebné informace, aby se z Vás stal, i když ne odborník, tak alespoň velmi podrobně obeznámený laik, co se výtahové technologie týče.


Pokusíme se Vám tedy trochu pomoci se v tom zorientovat a řekneme Vám:

1. Kam výtah do Vašeho domu umístit

2. Jaké druhy výtahů jsou na trhu

3. Jak jsou na tom české a slovenské firmy

 

 

1. Kam výtah ve Vašem domě umístit


- Vnitřní výtah do volného prostoru v domě

Tak tedy bydlíte v bytovém domě, který má odhaduji 4 patra, a do kterého v průběhu reálného socialismu, kdy Váš dům stavěli, zapomněli instalovat výtah. Hned se nám tady otevírají dvě možnosti – v domě je volný schodišťový prostor (mívá rozměry asi 1250 mm x 2200 mm), nebo je zde volná šachtice (mívají rozměry asi 1100 mm x 2000 mm). V obou případech máte vyhráno a nabízí se řešení:

 • výtah lanový elektrický s boční mini strojovnou plus ocelová prosklená konstrukce výtahové šachty pro situaci, kdy je volný schodišťový prostor
 • lanový výtah bez strojovny (hlava šachty ale toto řešení většinou nedovoluje, mívá jen okolo 2,6m
 • výtah hydraulický se strojovnou pod schody nebo za šachtou pro obě varianty
 • mini výtah máte-li rodinný dům, penzion nebo třeba ordinaci a to o 2 nebo 3 patrech

 

- Venkovní výtah vně budovy
Pokud bohužel nemáte ve svém bytovém domě schodišťový, nebo jiný prostor, jediným řešením je umístit výtah vně budovy. Je to sice dražší řešení, ale můžete si vybrat výtah přesně podle Vašich představ, jelikož nejste limitování prostorem. V případě, že výtah navíc umístíte do ocelové prosklené šachty, budete z něj mít krásný výhled do okolí. Řešení, které se nabízí je:

 • Lanový výtah bez strojovny (se strojem v hlavě šachty) v ocelové, nebo zděné šachtě
 • Mini výtah, máte-li rodinný dům, penzion nebo třeba ordinaci a to o 2 nebo 3 patrech v ocelové, nebo zděné šachtě

 

   

   

   


2. Jaké druhy výtahů jsou na trhu


- Lanové výtahy se strojovnou nad šachtou

Pokud bydlíte ve vyšším bytovém domě se spoustou podlaží a větším provozem, je pro Vás jasnou volbou lanový výtah se strojovnou. Jedná se o energeticky úsporný výtah s tichým a odladěným chodem díky umístění stroje v samostatné strojovně. Umístění je možné do zrcadla schodiště nebo do výtahové šachty.

 • nosnosti od 320 do 2000 kg
 • léty prověřená technologie, ocelová lana vydrží až 2x déle než poplastovaná lana či pásy
 • tento výtah nemá moc nevýhod, je to nejlepší řešení pro bytové domy od 5 stanic a více

 

- Lanové výtahy s boční mini strojovnou
Řešení vyvinuté hlavně pro domy bez výtahu. Je navržen speciálně pro velice úzké výtahové šachty. Jedná se o energeticky úsporný výtah s tichým a odladěným chodem díky umístění stroje v samostatné strojovně. Umístění je možné do zrcadla schodiště nebo do výtahové šachty.

 • nosnosti od 320 do 650 kg
 • ostatní je stejné jako u lanových výtahů
 • jedná se o nejlepší řešení pro naší situaci pro domy bez výtahu


- Lanové výtahy bez strojovny
Pokud bydlíte v bytovém domě, máte administrativní budovu, nebo třeba v památkově chráněné budově, uvnitř které je pro výtah pouze omezený nebo žádný prostor, nejvíce Vám přijde vhod lanový výtah bez strojovny. Jedná se o prostorově velmi úsporný výtah se strojem umístěným přímo v šachtě. Ideální řešení také jako přístavba vně budovy

 • nosnosti od 320 do 2000 kg
 • hlava pouze 2700 mm, prohlubeň od 500 mm
 • energeticky jedno z nejúspornějších řešení
 • pro domy bez výtahu s hlavou šachty okolo 2,5 m se nedá použít

 

- Hydraulické výtahy
Pokud bydlíte v bytovém domě do 4 podlaží a přejete si prostý, tichý výtah, který má nižší pořizovací náklady a dlouhou životnost, hydraulický výtah bude Vaší jasnou volbou. Jedná se o velmi jednoduchý výtah se snadnou údržbou pro nízké budovy do 6 stanic, bytové domy, pensiony, hotely a modernizace. Umístění je možné do zrcadla schodiště nebo do výtahové šachty.

 • nosnosti od 320 do 1600 kg
 • výhodou je jeho jednoduchost spolu s příznivou cenou
 • nevýhodou je vyšší spotřeba elektrické energie (o tom si povíme později) a taky menší rychlost 0,5m/s a tím i menší dopravní kapacita

 

- Hydraulické (elektrické) plošiny do rodinných domů, firemních sídel, či ordinací
Chcete-li na pořízení výtahu ušetřit a máte rodinný dům, penzion či jiný dům do 2 až 3 pater, vyberte si malou hydraulickou plošinu, která je velmi úsporná – když výtah jede, spotřebuje si tolik, co Vaše žehlička (2.2 kW), provoz plošiny Vás pak stojí pouze asi 1200 kč/rok. Umístění do výtahové šachty nebo jako přístavba vně domu.

 • nosnosti od 250 do 500 kg
 • hlavní výhodou je velmi příznivá cena
 • plošinu na první pohled od výtahu nerozeznáte
 • nevýhodou je velice malá rychlost 0,15 m/s a tím i malá dopravní kapacita


Jednoduché doporučení je:

- Pro bytové či jiné domy okolo 4 a více stanic zvolte lanový výtah s boční mini strojovnou, nebo výtah bez strojovny
- Pro bytové domy do 4 stanic s malým provozem a s omezeným rozpočtem zvolte výtah hydraulický
- Pro rodinné domy, pensiony či ordinace do 3 stanic s malým provozem stačí hydraulická (elektrická) plošina


Lanový výtah bez strojovny LC maxi v Základní škole Polička (LiftComponents s.r.o.)


3. Jak jsou na tom české a slovenské firmy

V České republice a na Slovensku existuje spousta výtahových firem. Avšak jen málo z nich jsou skuteční výrobci, kteří výtahy opravdu vyrábí. Při výběru firmy se dívejte na to, jestli je daná firma přímo výrobce, nebo výtahy nakupuje jako celek od jiné osvědčené firmy, případně odkud přesně výtahy má. Zajímejte se o záruku, životnost a dostupnost náhradních dílů.

 • Existují výrobní firmy, které Vám výtah vyrobí a také namontují a servisují.
 • Existují výrobní firmy, které výtahy vyrábí a vyvíjí. A jejich montáž a servis provádí servisní firma ve Vašem okolí, která je Vám nejblíž (vhodné z hlediska dostupnosti servisu)
 • Jsou zde i firmy, které výtahy skládají od různých výrobců komponentů, a to přímo na místě instalace, (tj. u Vás teprve zjišťují, zda jsou díly vzájemně kompatibilní) a na ty pozor.
 • Nakonec zde máme některé malé výrobce, kteří tvrdí, že jejich zastaralé technologie vyrobí kvalitní výtah. Nevyrobí – projeví se to dříve nebo později na poruchovosti a životnosti výtahu.


Problémem malých výrobců je, že jediný, kdo je poté schopen skutečně servisovat jejich výtah, jsou oni sami a pokud nebudete se servisem spokojeni, nemáte moc na výběr.


Jednoduché doporučení je:

Pokud firma říká, že je výrobce, navštivte ji. Dobrý výrobce Vám rád ukáže svoji firmu, výrobu a firemní showroom. Pokud je to malá či střední servisní firma, která výtahy nakupuje přímo od výrobce – tady platí to samé, zajeďte se na některé jejich realizace podívat a ověřte si, zda je firma výrobcem autorizována. Skládaným výtahům se raději vyhněte.


 

Pokračovat budeme ve 2. části, kde se dozvíte více o designu a úspoře našich výtahů.